Materiál na stavbu sauny případně infrasauny

Při stavbě sauny je použito mnoho výrobků a materiálů při jejichž výběru  můžete udělat chybu. Dokonce tak závažnou, že místo aby domácí sauna pomáhala, tak Vám může uškodit. Dnes si povíme co budete potřebovat za materiál na stavbu sauny a který je vhodnější a který méně vhodný.

Materiály, které jsou vhodné pro použití pro stavbu sauny

 • Konstrukce kostry sauny: sušené a hoblované hranoly, většinou smrkové
 • Obložení sauny – vnitřní i venkovní saunové palubky: severský smrk (skandinávský smrk), hemlock (kanadská borovice bez smůly), tuzemský topol, cedr. Nejpoužívanější, nejvíce dostupné jsou díky své ceně a kvalitě saunové palubky ze severského smrku, většinou tloušťky palubek 14mm, šířky 120mm v tzv. softline profilu s prodlouženým perem a drážkou. U palubek jsou na rubu většinou vyfrézovány drážky, aby se nekroutily. Severský smrk je také cenově nejdostupnější oproti svým konkurentům. Hemlock, cedr a topol bývá až několikrát dražší.
 • Krycí lišty v sauně je možno použít obyčejný smrk, resp. smrkové hranolky, smrkové lišty, které jsou běžně dostupné.
 • Kostra na lavice se vyrábí ze smrkových eurohranolů apod. Podkladní hranolky pak z obyčejného smrkového dřeva.
 • Saunové lavice, saunové opěrky, rošty, podhlavníky apod. se vyrábí z latí abachi, což je dovážená africká vrba, také je možné použít tuzemský topol. Viděl jsem i používat i osiku a smrk. Méně vhodné jsou dřeviny jako bříza, která teplem rychleji degraduje.
 • Na tepelnou izolaci sauny je potřeba zásadně používat nehořlavé materiály jako nehořlavou minerální vatu. V žádném případě se do sauny nesmí použít polystyren, který teplo nevydrží a začne se odpařovat a hrozí nebezpečí zdravotních následků.
 • Pro elektroinstalaci do sauny je nutné použít speciální teplovzdorné silikonové kabely, které teplotu v sauně a v konstrukci vydrží. Saunové kabely je vhodné umístit do teplovzdorných chrániček pro možnou pozdější výměnu.
 • Světla do sauny je nutné provádět z takových materiálů, které vydrží saunovou teplotu. U stropu až 120 st. C.
 • Na podlahu v sauně je vhodné použít keramickou dlažbu a na ni lze umístit dřevěný rošt.
 • Přestože do moderních saun se používají často prosklené prvky jako saunová okna, panely a saunové celoskleněné dveře není vhodné skleněnými prvky nahradit větší plochu saunové stěny. A to z důvodů, že dřevo pohlcuje vlhkost a tak vytváří správné klima v sauně. Zvláště patrné je to u menších domácích saun.
 • Doplňky do sauny jako saunový teploměr, saunový vlhkoměr, přesýpací hodiny by opět měly zvládat teplotu v sauně. Běžné teploměry nejsou pro takové teploty uzpůsobeny a dochází pak k degradaci plastu.
 • Saunová topidla doporučujeme od renomovaných firem. Ověřené jsou např. saunová kamna Salus a saunová kamna Harvia s vestavěnou regulací nebo externí regulací.
 • Spojovací materiál na montáž sauny např. vruty, hřebíky, úhelníky atd. by nikdy neměly vyčnívat ze saunové konstrukce, aby nepopálily saunující se osoby. Ideální je je zapustit nebo vymyslet způsob zakrytí krycí lištou apod.
 • Saunové dveře mohou být celodřevěné, částečně prosklené nebo celoskleněné - kouřové nebo čiré. Saunové celoskleněné dveře musí být z bezpečnostního kaleného skla. (označení ESG, Kalsec apod.) Zavírání u saunových dveří nesmí být na zámek a musí být za každých okolností z bezpečnostních důvodů otevíratelné. Dveře se musí otevírat směrem ven. Klika dveří nesmí být kovová, ale vhodné jsou dřevěná madla.
 • Na venkovní konstrukci sauny není vhodný sádrokartón. Je to z důvodů, že sauna pracuje a celá konstrukce se může hýbat a tak může docházet k praskání.

 

Co se týká infrasauny, tak ta tak velké požadavky na materiál nemá, ale i tak bych doporučil použít stejné materiály jako při stavbě sauny.

 

 • Pro tento článek ještě lze zakoupit reklamu - zobrazit formulář pro nákup
  * (uveďte včetně http://)
  * (bude zobrazeno jako klikatelný odkaz)
  * (bude zobrazeno za odkazem, neklikatelné)
  Pole označená hvězdičkou je nutné vyplnit! Podmínky reklamy
Powered by pes502

, , , , , , , , , , , , , ,