Opravy saunových kamen a saunových regulací

Opravy saunových kamen a saunových regulací (saunových ovládání) jsou většinou poskytována především samotným výrobcem saunových kamen, případně prodejcem, který saunová kamna odešle na opravu opět výrobci. Některé opravy saunových kamen zvládne i elektrikář, pokud mu dodáte náhradní díly. Proto je lepší, když zakoupíte česká saunová kamna případně si ověříte, zda dodavatel poskytuje i náhradní díly na saunová kamna a další příslušenství.

Složení saunových kamen a opravy

Saunová kamna se většinou skládají z dvou plášťů, z vnitřního který obaluje saunové topné tyče (topné spirály) a vnějšího pláště. Mezi těmito plášti je vzduchová mezera pro odvod teplého vzduchu a tím ochlazování kamen. Saunová kamna jsou většinou nerezová nebo plechová s vypálenou speciální teplovzdornou barvou. Barvy bývají různé.

Topné tyče – elektrické spirály je většinou možno vyměnit rozděláním vnějšího ev. vnitřního pláště saunových kamen a jejich demontováním a nahrazením nové. Tento úkon by měl provádět elektrikář s licencí nebo specializovaná opravna. Spálená elektrická saunová spirála je nejčastější oprava saunových kamen. Projevuje se ztrátou výkonu saunových kamen nebo přímo vyhozením jističe. Při výměně jedné spirály je vhodné si rozmyslet, zda není vhodné vyměnit všechny  v závislosti na opotřebení a délky provozu sauny a jeho saunového topidla.

Základní náhradní díly saunového topidla a jeho ovládání

 • topná tyč – topná spirála
 • saunové kameny
 • silikonové saunové kabely
 • saunové teplotní čidlo (včetně kabelu)
 • saunová regulace a elektronika (většinou nutno zaslat výrobci nebo dodavatelovi)

 

Složení saunové regulace a opravy

Opravy - digitální regulace do sauny

Digitální saunová regulace Salus - S500

Saunová kamna mají dva typy saunových regulací (saunový ovladač) a to externí saunovou regulaci nebo interní (vestavěnou) saunovou regulaci.

Jednodušší z obou typů je vestavěná regulace, která se většinou skládá z manuálních ovládacích prvků, které jsou založeny na principu roztažnosti různých kovů při různé teplotě. Manuální regulace je spojena často s bimetalovým termostatem umístěným v kamnech. Výměna také není složitá, sehnat náhradní díl je ovšem už větší problém.

Externí saunová regulace se používá tam, kde je potřeba mít přesnější nastavení, protože u externě umístěného saunového teplotního čidla nedochází k takovému zkreslení teploty jako u čidel vestavěných v kamnech. Venkovní saunový ovladač je složen většinou z plastové krabičky s analogovou nebo nyní stále častěji s digitální elektronikou a odděleného teplotního čidla, které je na kabelu a umisťuje se ke stropu sauny.

Opravy saunových kamen Salus

Nerezová elektrická saunová kamna Salus

 

Výhoda digitálního ovladače oproti analogovému ovladači je v tom, že je možno nastavit přesně teplotu na stupně, čas zapnutí a vypnutí a u některých saunových ovladačů je možné nastavit i vlhkost a sepnutí v rámci celého týdne. V dnešní době je možné sauny ovládat i na dálku přes internet nebo mobilní telefon, např. když jedete z hor a chcete mít saunu vytopenou při příjezdu.

Opravy saunových regulací je vhodné provádět přímo u výrobce, který má příslušné náhradní díly a má také schéma a zkušenosti s jejich opravou. Někdy je nutno vyměnit celý ovladač za nový.

Z důvodů výměny saunových kabelů za nové je vhodné již při stavbě sauny vložit kabely do ochranných hadic, aby se nemusely rozebírat saunové palubky a izolace sauny. Kabely musí být speciální odolávajícím vysokým teplotám - silikonové kabely.

 

 

 • Pro tento článek ještě lze zakoupit reklamu - zobrazit formulář pro nákup
  * (uveďte včetně http://)
  * (bude zobrazeno jako klikatelný odkaz)
  * (bude zobrazeno za odkazem, neklikatelné)
  Pole označená hvězdičkou je nutné vyplnit! Podmínky reklamy
Powered by pes502

, , , , , , , , , , , ,