Saunové palubky – směr pokládky – svisle nebo vodorovně?

Často dostáváme dotazy, zda je lepší klást saunové palubky svisle v sauně nebo vodorovně. Odpověď jak klást saunové palubky není jednoznačná. Oba způsoby kladení palubek do sauny mají své výhody. Níže uvedu výhody každého způsobu.

Svislé kladení saunových palubek – výhody

 • většina saunových palubek se prodává o délce cca.2-2,1m, přičemž sauny mají také výšku kolem 2-2,1m. (výjimku tvoří veřejné sauny, kde je podmínka nejméně výška sauny 2,1m)
 • práce při přibíjení je při kladení svisle jednodušší, saunové palubky Vám drží tvar a je možné je přibíjet současně po více kusech
 • menší spotřeba palubek, nemusejí se většinou napojovat
 • podkladní saunová kostra se dělá jednodušeji vodorovně ve 3 úrovních dole, uprostřed a nahoře + ev. výztuhy pro saunové lavice apod.

Vodorovné kladení saunových palubek – výhody

 • vodorovné kladení je výhodné tam, kde jsou více než 2 úrovně saunových lavic – nejčastěji ve veřejných saunách. Je to z důvodů vysoké teploty na horních pozicích a tedy větší zatížení celé horní části sauny. Vodorovně kladené palubky se pak totiž dají jednodušeji vyměnit aniž by se musela rozebírat spodní část sauny.
 • pokud je sauna nebo infrasauna velmi úzká a máte zbytky palubek, někdy se používá vodorovné kladení. Bývá to ovšem minimálně.

 

Pokud tedy stavíte soukromou saunu, tak bych saunové palubky volil položit svisle. U veřejné sauny je to na zvážení možného zatížení a ev. výměny. U svislého kladení je téměř vždy možné na prostředním hranolu rozříznout svislé palubky a od řezu směrem nahoru je prostě vyměnit.

 • Pro tento článek ještě lze zakoupit reklamu - zobrazit formulář pro nákup
  * (uveďte včetně http://)
  * (bude zobrazeno jako klikatelný odkaz)
  * (bude zobrazeno za odkazem, neklikatelné)
  Pole označená hvězdičkou je nutné vyplnit! Podmínky reklamy
Powered by pes502

, , , , , , , , , , ,