Stavba sauny – firmou i svépomocí – postup – návod

 

Pokud Vás zaujalo saunování a chcete si pořídit saunu, tak je možné si saunu postavit svépomocí nebo si vybrat firmu.

Stavba sauny do zahradního domku

Vestavba sauny do zahradního domku

Ať zvolíte jak zvolíte, tak postup stavby by měl být podobný. Saunová firma samozřejmě disponuje lepším vybavení, ale to neznamená, že si saunu nejste schopni postavit sami. Je samozřejmě nutná určitá zručnost, případně můžete využít služeb truhláře a elektrikáře pro zapojení kamen a osvětlení.

 

Postup stavby sauny v bodech

 • příprava okolí, tj. místnosti, kde bude sauna stát
 • orientační rozvržení a rozkreslení sauny na stěny a podlahu (stěny, lavice, kamna, kryt kamen, odvětrání apod.)
 • nařezání hranolů na kostru sauny a jejich přišroubování (do stěn, podlahy a mezi sebou) vč. osazení dveří
 • nařezání rozpěrných hranolů a výztužných hranolů sauny a jejich přišroubování mezi obvodové hranoly
 • nařezání palubek venkovního pláště sauny a jejich přibití, přistřelení nebo přišroubování k hranolům kostry
 • prořezání otvorů v palubkách a hranolech (na kabely - ovladač - kamna - světlo - teplotní čidlo, otvor pro přisávání vzduchu a odvod vzduchu)
 • natáhnutí všech kabelů ideálně uložit do teplovzdorných husích krků, aby se daly později i vyměnit. (kabely zatím nezapojovat, nechat s rezervou) - kabely nutno označit kde vedou, aby při přibíjení vnitřní stěny a krycích hranolů nedošlo k poškození !!!
 • do stěny nařezat izolační minerální vatu (nikdy polystyren !!!) přesně podle rozměru vymezovacích hranolů

 • nařezání a připevnění parozábrany ( hliníkové fólie ) - většinou ve svislých pásech cca. 10cm přes sebe - možno slepit hliníkovou páskou - fixou označit kabely a
  Stavba sauny v domku

  Vestavba venkovní sauny, přední kostra z hoblovaných hranolů, osazení dveří, příprava kabelů v chráničkách.

  hranoly, kde se bude vnitřní stěna opět přibíjet

 • nařezání vnitřních saunových palubek a jejich přibití (při přibíjení nezapomenout provrtat otvory a protáhnout kabely směrem do sauny)
 • obdobně se postupuje se stropem, akorát je většinou jen vnitřní saunový obklad
 • po kompletaci palubek ze všech stran sauny je možné nařezat a přibít krycí hranolky v rozích ev. u podlahy
 • dočasné přišroubování kamen a rozměření krytu kamen a následně rozměření lavic
 • lavice se vyrábějí mimo saunu - rám ze silných hranolů cca. 90x60mm + vložený rošt
 • přišroubování lavic do stěny na pevno, nebo položení na podkladní hranol + nezapomenout na nohy + nezapomenout na přisávací a odvětrací otvor
 • přišroubování kamen, zapojení kamen a přišroubování krytu kamen
 • zapojení elektroinstalace, světlo, kamna, rozvaděč, čidlo
 • kontrola elektroinstalace elektrikářem, vypálení kamen, zkušební provoz

 

Stavba sauny v saunovém domku

Rozpracování stavby sauny v zahradním domku. Izolační vata, hliníková fólie, hotový strop.

Rozpracování v jednotlivých fázích vidíte na obrázku. Mezi hoblované hranoly se nařeže a vloží izolační vata. Přes vatu se připevní hliníková fólie - parozábrana. Poté se přišroubují palubky (přibijí, přistřelí apod), viz. strop. Všechny kroky by měly být promyšleny v návaznosti na další práci. Je jedno jestli se dělají nejdřív stěny nebo strop, ale musí se předem vědět jakým způsobem se bude dělat další krok a tomu přizpůsobit i předešlý krok, abychom nezjistili, že např. nemáme k čemu připevnit saunové palubky apod.

Pozor, jako izolaci v sauně použít pouze nehořlavou izolační vatu. Polystyren jen do prostor zahradního domku, kde není již sauna.

Hotový interiér sauny

Interiér sauny se kompletuje naposledy, saunové lavice, opěrky, mezilavicové kryty. Většinou ze dřeva abachi, nebo topolu.

 

Interiér sauny se většinou vyrábí v dílně za použití stolařského nářadí. Materiál je většinou z abachi - africká vrba, případně je vhodný také topol. Způsob konstrukce lavic může být různý, musí však zaručit pevnou konstrukci a bezpečnost. Je potřeba si uvědomit, že do sauny může přijít hodně lidí a posadit se všichni na saunovou lavici a ta se při špatné  konstrukci může zhroutit. Doporučujeme rám saunové lavice vytvořit z hranolů o profilu cca. 90x60mm s příčnými výztuhami zhruba po 500mm, vše sešroubovat, slepit ev. zakolíkovat. Horní rošt na lavici se pak jen položí na rám a vymezí hranolky, přišroubovanými zespodu. Rám saunové lavice se může přišroubovat přes palubky do zpevňujícího hranolu za palubkami. (v případě, že lavice budou napevno). Také je možné saunové lavice položit na připravené nosné hranoly opět přišroubované do zpevňujících hranolů za palubkami.

Je nutné rozmyslet jak dlouhá lavice může být, aby uprostřed při zatížení nepraskla. Závisí to hlavně na rámu lavice. V případě nutnosti je potřeba přidat podpůrnou konstrukci, např. nohy, nebo kozlík.

 

Půdorys různých druhů sauny uvádíme pro orientaci v níže uvedených schématech.

 

Výkres půdorysu obestavby sauny

Půdorys vestavby sauny do 4 zdí

Příprava rohové sauny

Půdorys stavby sauny do rohu

 

Příprava na stavbu sauny je mírně odlišné podle druhu sauny. Na levém a pravém obrázku jsou půdorysy dvou druhů stavby sauny. Vlevo stavba sauny do 4 zdí, vlevo pak stavba sauny do rohu s dvěma pohledovými stěnami.

Hlavní rozdíl je v přípravě elektroinstalace sauny a přípravy otvoru na saunové dveře. Zatímco u sauny s pohledovými stěnami z palubek vše zařídíme při samotné stavbě, tak u sauny do 4 zděných stěn je nutno připravit otvor přesně na saunové dveře a připravit otvory na přisávání vzduchu a natáhnutí elektrických kabelů.

Upozorňujeme, že toto byl jen orientační návod, celou stavbu je nutno pořádně naplánovat, zvláště, když ji stavíte svépomocí.

Na bližší podrobnosti se můžete ptát se můžete  v diskuzi.

 

Ať už stavíte se saunovou firmou, stolařem, nebo svépomocí, přejeme Vám, aby stavba dopadla dobře a sauna Vám byla přínosem.

 

 • Pro tento článek ještě lze zakoupit reklamu - zobrazit formulář pro nákup
  * (uveďte včetně http://)
  * (bude zobrazeno jako klikatelný odkaz)
  * (bude zobrazeno za odkazem, neklikatelné)
  Pole označená hvězdičkou je nutné vyplnit! Podmínky reklamy
Powered by pes502

, , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,